Напишете дума за търсене
Който се движи напред в науката, но изостава в нравствеността, повече върви назад.Аристотел
Икономистът Макс Росер от Университета на Оксфорд е събрал в илюстрацията по-долу 6 глобални тенденции в човешкия прогрес през последните два века, които недвусмислено показват, че светът се движи в правилна посока.
Навсякъде за последните 100 години технологиите и урбанизацията са преобразили невъобразимо градовете и живота на хората от епохата на втората промишлена революция. За повечето от нас трагедията на героя на Чарли Чаплин от „Модерни времена“ е далеч в миналото. Не можем да си помислим и за миг, че е възможно да се обърне дългосрочно посоката на положителните тенденции в съвременния живот. Ще бъде непростимо, ако го допуснем и се върнем назад в социалното си развитие.
Източник: https://www.researchgate.net/
Днес ни тревожат нови проблеми и търсим решението на нови предизвикателства. Трансформирането на глобалната икономика през следващите десетилетия ще води до по-бързо закриване на работни места и стари професии, в сравнение с възникването на нови професии и нови работни места. Експерти оценяват, че 47% от сегашните работни места в САЩ ще изчезнат до 2040 година. Според OCED 65% от днешните деца ще упражняват професии, които днес не съществуват. По-голямата част от загубилите работата си хора вероятно няма да успяват да се преквалифицират за новите изисквания и за дълго или за постоянно ще остават безработни.
По-голямото търсене от предлагането на квалифицирани кадри с нови изисквания ще рефлектира в необходимост от повишаване на квалификацията на наетия персонал в хода на работата. Експертната общност в развитите страни е единодушна в оценката си, че в следващите 20 години повечето от професиите ще бъдат поемани от роботите. Така, на практика, машините с изкуствен интелект ще вземат първо работата на хората, практикуващи специалности и професии, които не изискват творчество и всички неприятни за човека работи и операции, а по-късно и сложните, познати днес видове работа.
Източник: The Economist
Друга глобална тенденция ни води към намаляване на дела на постоянните работни места, нарастване на дела на частичната заетост, проектна/целева заетост, почасова работа и нарастваща мобилност на труда. Онлайн платформи като Linkedin, Freelancer и други се превръщат в място за предлагане и наемане на хора със свободни професии и умения от цял свят за извършване на определени видове работа и услуги.
За последните 130 години трудовата заетост в Западна Европа е намаляла от 72 часа средно на седмица до 43 работни часа средно на седмица, в някои страни дори повече. Свободното време на всички хора ще продължи да нараства.
С голяма вероятност можем да очакваме увеличаване на продължителността на живота на сегашните деца над 100, а може би и над 130 години. Това не означава обезателно общество, доминирано от старци, които социалната система и медицинска технология поддържат живи, но неактивни и все по-лошо изглеждащи. Идеята половината от човешкия живот да преминава в старческа форма, с приетите днес характерни неудобства на тази възраст, едва ли ще намери много поддържници. По-скоро ще се разширяват възрастовите граници на активната фаза на живот, включително със стремеж и ефективни възможности за подобряване на външния вид на хората. Не може да не забележим тази промяна и в наши дни. Факт е, че част от днешните 70-годишни хора са с активна умствена дейност, голяма трудоспособност и изглеждат по-добре от 70-годишните преди само две десетилетия.
Като следствие от двата тренда - за увеличаване на продължителността на живота и намаляване на трудовата заетост, ще нараства процентът на хората на пенсионна възраст в обществото. Във всички роботизиращи се икономики съществува потенциална опасност от критично нарастване в преходните периоди на процента на напълно и частично безработните хора, както и на лумпенизиране на част от населението, живеещо постоянно на социални помощи. И тази цифра няма да бъде в рамките на сегашната 7-15% безработица, а много по-голяма.
Силно редуциращата се заетост и нарастващата динамика на професионалната структура ще породят допълнителна финансова несигурност в хората от всички възрасти, напрежение и неустойчивост в обществото. Досегашната аксиома, че всеки човек, полагащ адекватни активни усилия, намира успешно своето място в пазарната икономика, ще бъде все по-малко вярна. Поради обективно ограничените опции за добре платени работни места, ще намалява увереността дори в младите, образовани хора, че ще получат достойна жизнена реализация чрез платен труд.
Хората в досегашното си развитие винаги са имали необходимостта да правят нещо, което им носи доходи за съществуване, но също и придава смисъл на живота им. Няма съмнение, че с времето ще възникнат нови възможности за смислен труд. Не е нужно да гадаем какви. Проблемът сега е какво да правим в преходния период и как да овладеем стихията на пазара, която ще промени съдбата на няколко поколения с малка вероятност те да успеят да се преустроят успешно в новите условия.
От друга страна, прилагането на новите технологии в бизнеса по-бързо отпреди създава непропорционално голямо богатство за ограничен брой предприемачи и инвеститори. Първите 8 от 1542 милиардери за 2016 година притежават богатство, колкото половината от световното население – 3.6 милиарда души. Несъстоятелен и арогантен е аргументът, че точно тези осем са много по-умни и креативни от останалите 3.6 милиарда. Сегашната капиталистическа парадигма в условията на глобализацията и технологичната революция не само разширява пропастта между бедни и богати, но концентрира свръхбогатство във все по-ограничен кръг. Този кръг, пак в съответствие с човешката природа, влияе непропорционално силно върху обществените структури и процеси предимно в свой интерес, а не в интерес на останалите 99%. Едно от съществените последствия на тази очевидно несправедлива реалност е нарастващата демотивация за наемен труд, особено в нови пазарни икономики като България. Откровено цинични стават призивите за контрол и значително редуциране (неизвестно докъде, как и по какви критерии) на броя на световното население до нужните на глобалната роботизирана икономика нива – обсъждат се конкретни цифри – 2 милиарда, 1 милиард, а може би само 500 милиона все още нужни хора, за да допълват роботите.
Източник: https://www.credit-suisse.com
Източник: www.visualcapitalist.com
Главната опасност за българското общество е в нашата сравнително ниска съзидателна активност във всички сфери, фокусиране на енергията върху ежедневните проблеми и липсата на адекватна визия за бъдещето. Подценяването на дълбочината и скоростта на промените в глобалната икономика, негативните демографски промени и влошаването на качеството на човешкия капитал логично ще доведат до неочаквано бърза загуба на конкурентоспособност на българския продуктов микс. В един момент скокообразно ще намалеят приходите в бюджета и цялата социално-осигурителна система ще се срути. Много вероятно е това да се случи до десет години, ако българският бизнес и държава не съумеят да намерят верните дългосрочни политически и икономически решения.
Сега, а още повече за в бъдеще, е очевидна необходимостта от много по-високи приходи в бюджета и в социалните фондове, за да се покрият нарастващите социални разходи и да се поддържа вече достигнатия стандарт на живот, в т.ч. да се ликвидира бързо бедността. Единственият реален източник, който ще ни позволи да изградим модерна социална инфраструктура, пенсионна и здравноосигурителна система, е икономическият растеж. Изместването на фокуса на общественото внимание и дебати от необходимостта за развитие и създаване на нова стойност към неотложността на еднократно преразпределение на наличното, е загуба на ценно време и сили в неправилна посока. Навсякъде по света историческите опити за незачитане на икономическата логика и човешката природа са само отрицателни и разрушителни за обществата.
Всичко това ще предизвика рано или късно, мирно или насилствено, съществена промяна на обществения договор и в разпределителните отношения. Един от новите елементи вероятно ще бъде въвеждане на универсален базов доход на всеки гражданин в определен етап от развитието на страната, който да покрива минималните му житейски нужди, разходи за храна, здравеопазване, жилище, издръжка на децата му, независимо от това дали работи или не.
В средата на миналия век Ейбрахам Маслоу разработва модел на йерархия на потребностите /Пирамида на Маслоу/, която остава валидна и днес за разбиране на мотивацията на хората и личностното им развитие. Всеки човек е мотивиран от нуждите, които изпитва. Най-основните ни нужди са вродени. Йерархията на потребностите на Маслоу помага да обясним как тези нужди ни мотивират. Тя гласи, че трябва да задоволим всяка необходимост поред, като започнем с първата, която е свързана с инстинкта за оцеляване. Само когато низходящите потребности от физическо и емоционално благополучие са удовлетворени, ние се занимаваме с по-високите нужди за самоутвърждаване, влияние и личностно развитие. И обратното, ако нещата, които задоволяват нуждите ни от по-нисък ред отсъстват, вече не сме загрижени за поддържането на потребностите ни от по-висок ред.
По-горе е показана йерархията на потребностите на Маслоу с повече от пет нива, разширени чрез интерпретиране на работата му в съвременните условия от други изследователи.
Идеята за минимален доход поставя великият хуманист Томас Мор в „Утопия” още в далечната 1516 г. В края на 18 век математикът и участник във Френската революция Кондорсе предлага въвеждането на социална застраховка, за да се редуцират неравенството, несигурността и бедността, а след няколко години Томас Пейн я развива в детайли. Следват имената на много авторитети през 19 и 20 век, поддържници на една или друга форма на базовия доход до наши дни, включително Джон Стюърт Мил, Бертран Ръсел, Милтън Фридман и Йозеф Щиглиц.
Според дефиницията на международната организация Световна мрежа за базов доход, това е периодичното плащане на пари в брой безусловно, доставено на всички на индивидуална основа, без тестване за наличие на средства или изискване за работа. Базовият доход има следните пет характеристики:
Източник: https://www.simplypsychology.org
Много ползи са изтъкнати в подкрепа на универсалния базов доход /УБД/, включително: свободата на избора на целите и начина на живот, намаляване на неравенството, ликвидиране на финансовата бедност, равнопоставеност в разпределение на ползите от техническия прогрес и експлоатация на природните ресурси, повишена гъвкавост на пазара на труда, запазване достойнството на безработните и бедните, борбата срещу нечовешките условия на труд, срещу обезлюдяването на селските райони и междурегионалното неравенство, насърчаване на образованието и саморазвитие за всички възрасти, автономия на гражданите от произвола на шефове, бюрократи и съпрузи, съществено намаляване на разходите за бюрокрация в социалните служби, ликвидиране на проблема с измамите за получаване на социална помощ, стимулиране и компенсиране на безвъзмездния труд в полза на обществото и за развитието на ново знание, поддържане на чувството за общност и справедливост в обществата, което е основата на социалния мир и мотивация за активен недетерминиран от материална необходимост за оцеляване живот.
Невъзможността за справяне с безработицата (и особено нарастващата младежка безработица) с конвенционални средства през последното десетилетие се превърна в основна причина, поради която идеята за безусловен базов доход се приема сериозно в цяла Европа от все по-голям брой учени, общественици и организации. Социалната политика и икономическата политика вече не могат да бъдат възприемани отделно, а базовият доход все повече се разглежда като единственият жизнеспособен начин за съчетаване на две от техните основни цели: облекчаване на бедността и пълна заетост. Известни европейски учени се обявиха в негова подкрепа - сред тях няколко носители на Нобелова награда в областта на икономиката. В същото време съответната литература по икономически, етични, политически и правни аспекти постепенно се разширява, а тези, които популяризират идеята или се интересуват от нея в различни европейски държави и по света, започнаха да се организират в активна мрежа.
2016 European Social Survey report
Зад идеята за въвеждане на универсален базов доход стоят редица големи предприемачи от Силиконовата долина като Илон Мъск от Тесла, Сам Алтман от Y Combinator, Рей Кързвейл – директор нови технологии на Гугъл и много други. Основателят на Фейсбук Марк Зукърбърг наскоро в реч пред студенти в Харвард отбеляза, че трябва да имаме общество, което измерва напредъка не само по икономически показатели, а и по това колко от хората имат обществена роля, която намират за смислена. Базовият доход вероятно ще даде възможност на всеки да опита нови неща, да има чувството на цел, да участва в големи смислени проекти.
Едно изследване на общественото мнение от края на 2017 г., направено от Northeastern University and Gallup, изненадващо показва голям ръст на подкрепящите УБД в американското общество:
Източник: http://basicincome.org/basic-income
Вероятно универсален базов доход постепенно ще въведат повечето развити страни, не само като единствено средство за запазване на социалния мир в този преломен преход. Финландия, Кения, Оуклънд, Калифорния, Холандия и Канада вече стартираха експериментално изплащането на базов доход. За период от две години 2000 финландци вече получават по 590 долара, независимо дали работят или не. Преди месец в първия американски щат, Хавайските острови, започнаха обсъждането на законопроект за пълно въвеждана на УБД за всички семейства, за да се гарантира финансовата им сигурност. В Индия идеята вече се дискутира на политическо ниво. Най-старата и голяма индийска бизнес организация FICCI публикува изследване през 2017 г., което твърди, че въвеждането на УБД ще струва 4.9% от GDP, срещу 5.2% от GDP разходвани сега за всички форми на социална помощ и разходи на обслужване на системата. Дали това практически ще доведе до намаляване на причините за изпадане на хората в бедствено положение, дали няма да редуцира предприемчивостта и дали ще стимулира личното и обществено развитие, предстои да видим.
Надяваме се тези експерименти да не се проточат преднамерено и един след друг да „доказват”, че идеята е благородна, но практически не работи. Тогава насилственият път за промяна на несправедливия обществен договор в 21 век ще бъде открит. Само въпрос на време е поредните разрушителни социални революции да опустошат живота на няколко поколения „в името на по-доброто бъдеще на следващите”. Заинтересовани сме да следим процеса много внимателно и да не направим историческа грешка.
В навечерието на Великата френска революция Жан Жак Русо призовава за необходимостта от нов обществен договор. “Човек се ражда свободен, а живее в окови”, с болка констатира философът. Вместо да осмислят написаното от Русо и от редица други мислители и да предприемат адекватни реформи, властите забраняват книгите, което ги прави още по-търсени и популярни. Двадесет години по-късно Революцията разчупва старите окови и налага нов обществен договор, но за съжаление с цената на много кръв и ... с нови окови. Отсъствието на отговорност и емпатия в управляващите елити прави промените невъзможни, отсъствието на отговорност и емпатия в недоволните налага промените с насилие и разрушения.
Ако проявим мъдрост и политическа воля да избегнем следващото историческо насилие, ще сключим своевременно формално и неформално нов обществен договор. Ще започнем с универсалния базов доход, но няма да спрем дотук. Временно потърпевши ще бъдат няколко десетки хиляди чиновници в държавната администрация, които са заети в системата на социалното подпомагане и които трябва да бъдат съкратени. Но така ще се освободи ресурс. Сега тези хора са ангажирани да решават кой има право на социална помощ, за колко време и на каква точно помощ.
Всички – и тези, които са „за“ и тези, които са „против“ идеята за въвеждане на базовия доход, поставят въпроса откъде да се намерят пари и каква е разумната граница на такъв доход. Едно от възможните решения е към спестените средства от издръжка на персонал и ресурси, които разпределят сега социалната система, да добавим недостигащата сума чрез облагане с подходящ данък на заможната прослойка и да въведем универсален базов доход за всички български граждани. Привържениците на идеята посочват и други конкретни инструменти за набиране на допълнителен ресурс – например въвеждането на данък върху финансовите транзакции.
С ежемесечната сума на базовия доход можем да решим на задоволително ниво проблемите с бедността, финансовата несигурност и икономическата маргинализация на голяма част от населението. Както и да дадем един от временните бързи отговори на очакваната технологична безработица.
Ново цялостно предоговаряне на социално-икономическите отношения в държавата в условията на технологичната революция е неизбежно. По-добре по-рано, отколкото по-късно. По-добре мирно, еволюционно, отколкото насилствено, революционно. Такъв е урокът на историята за тези, които са способни да вникнат, да изпитат емпатия, да постъпват рационално и отговорно към себе си, страната си и света.
Новият обществен договор трябва да гарантира много повече от универсален базов доход. Българското общество има бъдеще само ако успее да създаде условия за достойна и свободна жизнена реализация на своите граждани, особено на младите - не само за да имат средства за физическо съществуване, а и за да осмислят живота си като човешки същества.
Зараждащите се нови технологични вълни ще отнесат като цунами много от това, с което сме свикнали да живеем, да работим, да произвеждаме, да търгуваме, да разпределяме, да ценим, да общуваме и да се забавляваме. Ще го направят по-радикално и безалтернативно отпреди. Може би милиарди хора в работоспособна възраст ще изпаднат в невъзможност своевременно да се приспособят. В този относително недалечен исторически момент либералният капитализъм ще се окаже тесен, неадекватен на новите производствени и разпределителни реалности и ще отстъпи (еволюционно или революционно) път на други форми на обществена организация. Засега не знаем какви.
Технологичната революция ще бъде в основата и на назряващите промени в управлението на обществото. Днес става все по-очевидно, че демокрацията не функционира ефективно и забавя растежа. Експертното колаборативно управление е най-вероятният наследник на демокрацията и авторитарните режими на управление.
***
Запознайте се с пълния текст на Визия за България и се присъединете към каузата!
Все още няма предложения за редакция към статията.
Трябва да сте влезли в системата, за да предложите редакция.
Мда, от всички - според възможностите, всекиму - според потребностите.На бързи обороти ще въвеждаме комунизма в България, ако правилно разбирам. Категорично не съм съгласна с въвеждането на безвъзмезден базов доход! Така живяхме в прекрасния социализъм - работили не работили, в края на месеца всички си получават дохода. По този начин някои /повечето/ живот си живяха до пенсиониране. А още по-категорично не съм съгласна този експеримент да се приведе в действие и да чакаме да видим какъв ще е ефектът от него. Ако в България ще се въвежда това безумие, получаването на немъчени пари задължително трябва да се обвърже с полагане на обществено полезен труд! Откъде накъде образовани, трудолюбиви и отговорни хора ще носят на гърба си мързеливците?!
В статията срамежливо се прокрадва тезата, че настоящата капиталистическа система е неефективна и вредна за обществото като цяло. Кажете го ясно и едва след това, може да търсим нови решения.Най-опростено можем да формулираме два основни проблема - десен и ляв. Десният е свързан с растящата неравномерност на разпределение на общия доход, което е неотменно свързано с нарастването на дълговете (частни и държавни). Това е нарастваща неефективност на системата, дължаща се на самото и конструиране. Изсмукването на общия доход към малка група хора, води до свиване на съвкупното търсене, което, за да не изпадне в криза икономиката, бива компенсирано от финансирано от дългове търсене.Левият основен проблем е свързан с неефективната държава. И по-точно - липсата на ефективни механизми за непрекъснато оптимизиране на нейните разходи и структури.
Поздравления към екипа ентусиасти и творците от "Мемориа". Малко критика (градивна) - понеже от 2010г се занимавам с обществена дейност и напразни опити за промяна в мисленето на нашите сънародници, съм насъбрал някакъв опит. Идеята ви е добра, НО е написана на малко по-академичен език, няма резюме, което да е съобразено със средното интелектуално ниво на средностатистическия Българин.. Хората от малките градове и особено възрастните селяни няма да разберат и 2 реда от програмата! Хареса ми 1 статистика, според която трябва да утроим ръста на БВПто си, за да настигнем Австрия за около 15 години.. Единствената работеща формула от прочетеното дотук е Базовия Доход! Това е Швейцарско ножче с 20 накрайника- ползите от въвеждането му ще са колосални и разнопосочни! Ние сме на последно място по всички критерии, нямаме време за експерименти, трябва мярка, която да даде ефект още от първия месец! От "йерархията на потребностите на Маслоу" е видно, че без да е удовлетворен най-долния ред, нищо нагоре не става!!! България трябва спешно да възроди селското си стопанство, защото най-дифицитните стоки скоро ще са ХРАНАТА и Водата! Виртуала, софтуеъра и роботите са нещо прогресивно, но не стават за ядене!!! Готов съм безвъзмездно да ви помагам -имам идеи и разработки. Поздрави! Е-мейл dj_gator@abv.bg
Трябва да сте влезли в системата, за да коментирате.